Utmaning är ett ord som ofta överanvänds. Men i det här fallet tycker vi att det är helt rätt benämning på det Anton Blomberg gav sig på i somras. Med 10 procents syn sprang han Idre Fjällmaratons 28 km.

I våras hörde en kille av sig och funderade på om han skulle klara att springa 28 km. Han berättade att han har cirka 10 procents syn och var lite orolig över att det är stenigt i fjällen.

Vår första tanke var något i stil med: ”Men herrejävlar, är killen helt galen?!”. Det är ju trixigt nog på vissa partier längs banan även med intakt syn.

Vi snackade mer med den här killen, beskrev banans olika partier och han kom fram till att tillsammans med en följeslagare skulle det nog gå bra.

Huvudet tog stryk
Och visst besegrade Anton Blomberg de 28 kilometerna på Björnens stig! Vi var så klart nyfikna på hur han upplevde sitt lopp.
– Det var jättekul! En riktig upplevelse! Men visst var det jobbigt. Huvudet tog stryk tidigt. Det är koncentrationskrävande löpning, jag springer på helspänn och måste hela tiden vara beredd att parera. Men det funkade bra. I vissa partier där det var mycket sten valde jag att gå. Efterhand blev jag förstås trött i kroppen också. Det var en utmaning men jag hade bestämt mig för att klara det!

Antons syn är på grund av ögonsjukdomen LHON nedsatt till cirka 10 procent.
– Mitt centrala synfält är skadat, så där ser jag bara ett färgsudd. Det medför att fokus och avståndsbedömning blir sämre. Däremot är mitt periferiseende bra, så jag får med mig helheten och kan njuta av vyer och utsikt. Och min motorik funkar bra. Avståndsbedömningen är svår, jag lyfter ofta mer på fötterna än jag behöver när jag springer för att vara på säkra sidan. Det kostar så klart en hel del extra energi under ett långt lopp.

Vill springa på utför
Nedförsbackarna i Idre upplevdes som svårare än uppför.
– Jag springer ju fortare utför och vill försöka plocka in lite tid. Partiet i skogen upp från Burusjön mot Nipfjället var också klurigt för mig. Stigen var smal och det var en kant ner på ena sidan. Jag måste ibland hoppa åt sidan när jag behöver parera och det fanns det inget utrymme för där.

– Toppen av Städjan var suverän, vilken go känsla att vara uppe! Klättringen dit var tuff. Nedför Städjan kunde jag dessutom plocka placeringar, så det är jag nöjd med. Och när sista backen var avklarad, då kände jag att nu klarar jag det – nu är det bara att springa!

Som följeslagare fick Anton med sig sin sambo.
– Vi springer tillsammans och när det är stora skillnader i terrängen, exempelvis en stor sten eller nivåskillnad, och när terrängen skiftar, så varnar hon mig. Hon är betydligt bättre än mig på att springa och var riktigt pigg när vi kom i mål. Nästa år får vi se om hon kanske vill springa själv istället.

För ett nästa år blir det.
– Ja, absolut! Jag ska öka träningsdosen och framför allt ska jag träna mer backe.

Anton jobbar som ekonom på Special-Elektronik i Karlstad. Halva företaget, 22 personer, var med och sprang Idre Fjällmaraton i år.
– Vi sprang antingen 12 km eller 28 km. Det var en häftig upplevelse att komma till Idre och möta fjällen. Vi hade riktigt kul och det gick bra för alla. 2020 kör vi igen!

När känner du dig oslagbar?
Framför allt när jag fullföljer något som många tror jag inte ska klara. När folk tror att det är för svårt för mig, blir jag bara mer inspirerad att göra det. Jag känner mig oslagbar när jag motbevisar dem!

Foto: Fjällfoto

 

VILKET BLIR DITT

SALMING IDRE FJÄLLMARATON?

Anmäl dig här

Mer om banorna

45 km - 1400 hm

Bovtse Baalka

Kolla in banan

28 km - 900 hm

Duvrie Baalka

Kolla in banan

12 km - 300 hm

Vaejsjie Baalka

Kolla in banan

#idrefjällmaraton

Tillsammans peppar vi mot loppet!

Hofors-Barkley på lördag. Inga stationer med förnödenheter, så det gäller att ladda på sig energi. Hur långt det blir får man se, då det är stationer som ska plockas. Karta o kompass med! Höjdmeter? Ja. Snö i skogen? Ja. Sova i tält natten innan? Ja. Längtar jag dit? Ja.

#run #running #runningmotivation #runninglifeinspiration #löpning #löparglädje #löpare #träning #renhårdträning #blioslagbar #idrefjällmaraton #uppsala #psykiskhälsa #newbalance #newbalanceshoes #jaybirdvista #swedenrunners #runacademy #salomon #asicsshoes #salmingrunning #runacademy #springerförblåvitt #uppsalamarathon2022 #hoforsvarveftervarv #flipbelt #hoforsbarkley
Jag är sjukt trött. Allt beror på den förbannade tidsbeställningen. Men jag tog mig ut och körde Runacademys andra vårterminspass helt för mig själv. 30 - 60 - 90 - 120 - 90 - 60 - 30 - 60 - 90 -120 - 90 - 60 - 30 sekundersintervaller, 30 sek vilja mellan varje.  Uppjogg först och nedjogg efter. Man skulle ligga strax under tävlingsfart på milen,  så jag skulle försöka ligga på strax under 6min/km, men det blev lite snabbare än så, typ 5,20 tempo, men det gick det med. Jättejobbigt var det, men jätteskönt efter.
Kom i toppform till sommaren med fredrikerixon  och actionlinda_ !
2 april startar dom upp nästa grupp. 
Du kommer följer du ett mat och träningsprogram under 8 veckor. och tillhöra en mindre online grupp.
Fredrik och Linda kommer stötta dig tillsammans med gruppen, allt för du ska få det bästa resultatet och nå dina personliga mål.
Vi lovar att om du följer programmet så kommer du få fantastiska resultat och du vara i din bästa form till sommaren.
 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#8weeksofdedication #blioslagbar #träning #träningsglädje #styrka #pannben #träna #viktnedgång #måbra #morgonträning #rörelseglädje #måbättre #motenbättrehälsa #tahandomkroppen #kroppen #älskadigsjälv #viktminskning #gånerivikt #vikt #löpning #springandetjejer #stark #löparglädje #måbättre #springandetjejer #träningsinspiration #nyamål #blistark #mittlivsform #nyttigmat #actionlinda #fredrikerixon
Senast jag jobbade tillsammans med trailrunningswe var i höstas på Idre Fjällmaraton. Imorgon är det dags igen på torekovbastad. Blir fint det. 
________
Last time I worked with trailrunningswe was at idrefjallmara in august in the Swedish beautiful mountains. Tomorrow we join ships again at torekovbastad. 

A beautiful trail race along the coastal stretch of southwest Sweden. This stretch is Also part of the iconic kullamannen_trail race taking place every November.

#trailrunning #löpning #älskalöpning #traillöpning #running #ultrarunning #ultralöpning  #ultratrail #fortheloveoftrails #sport  #sportphotography #sport #photography #sportphotographer #sportphoto  #nikon #sportsphotography #photographer #picoftheday #sportlife #nikonphotography #sport #runhappy #marathon #instarun #garmin #instarunner #runningcommunity
Barmark och den här vyn. 🙋🏻‍♀️Ja tack!😍 #blioslagbar #idrefjällmaraton #salming 

#idrefjäll #trstrailtour #trailrunningsweden #uswe #enervit
Du som deltagit vid Salming Idre Fjällmaraton har knappast missat det skånska företaget USWE som årligen varit på plats med sina grymma löparvästar. 

Till våren lanserar man för första gången en helt ny klädkollektion. På Trailrunningsweden.se kan du nu ansöka om att bli Testlöpare för den nya kollektionen💥 #uswe #blioslagbar #idrefjällmaraton #trailrunningsweden @uswesports
Känslan efter 3h och 28 km löpning över fjället.💨 #blioslagbar #idrefjällmaraton #salming
Jag kör på på löpbandet jag. 50 min tempo blev det idag. 15 min lugnt, sedan 20 min dörr jag successivt ökade tempot tills det gick min fart jag önskar på 10k, sedan lugnt igen sista kvarten. Det känns bra och jag kan till och med de mig själv på 28k på Idre Fjällmara i slutet av sommaren. Motivationen är på topp liksom. Kanske beror på att jag mått ganska bra den sista tiden. Basta hoppas att det håller i sig.
Är det ett glädjeskutt eller en balansakt? Löparen borta i dimman har precis sprungit upp för banans tuffaste backe. #blioslagbar #idrefjällmaraton #salmingrunning #städjan #fjällfoto
1 mars och solsken ute ☀️!
🏃‍♀️🏃‍♂️
Efter några dagars förkylning behövde jag komma ut. Ni vet när det känns som det kryper i kroppen och man bara vill ut och göra nåt. Så jag tog mig ut och ”gåggade” innan solen gick ner, jag gick lite men fick också ihop 5 km springandes.
🏃‍♀️🏃‍♂️
När jag var tillbaka hemma kände jag hur nöjd jag var, jag log säkert stort. Det hade funkat att springa och jag kände mig pigg och glad efteråt. Och en ny månad som jag hoppas kommer bli en bra springmånad, inte bara för att spring betyder vår på engelska 😂 .
🏃‍♀️🏃‍♂️
Sprang du också in mars månad?
Berätta och motivera mig! 😃
På lördag är det dags för vinterns tredje och sista LÅTSASLOPPET -HALVAN. Du springer alltså halva din distans inför loppet i augusti. 

VARGENS STIG - 6 km
BJÖRNENS STIG - 14 km
RENENS STIG - 23 km

Prissponsorer är @uswesport och @salmingofficial som lottar ut 2 presentkort á 1500 kr samt 2 löparryggsäckar till alla som fullföljer loppet och rapporterar in tid före söndag kl 10. #låtsasloppet #idrefjällmaraton #blioslagbar #uswe #salming
Linus Hultegård har gjort starka inhopp i trailvärlden då och då. Nu inleder han en mer målinriktad satsning på trail och Trailrunning Sweden Trailtour. Och med sig har han ett lag till teamtävlingen. Läs mer på sajten 👉 Trailrunningsweden.se @linushultegard #trstrailtour #trailrunningsweden
Det här är Joakim Sandin, han är vd på Salming. OCH grymt pepp på att äntligen få springa Björnens stig 28 km till sommaren🙌. #salming @salmingofficial 

#blioslagbar #idrefjällmaraton
Bättre en solig jogg på lunchen än en trist matlåda i magen. ☀️Mitt nya pannband kommer att passa fint när jag springer idrefjallmara i sommar! 
	
	

#ultralöpning #ultralöpningsverige  #trail #sweden #trailrunning #running #nature #löpning #run #forest #runner #trailrunner #visitsweden #outdoors #löparglädje #travel #hike #explore #adventure #trailrunningsweden #trailrun #mountains #outdoor #laufen #jagspringer
Vet du att du ska springa här i augusti…?

Anmäl dig ikväll för bästa pris.

#blioslagbar #idrefjällmaraton #salmingrunning #idrefjäll #uswe #enervit #trailrunningsweden
Märker ni det, att ljuset faktiskt är på väg tillbaka till oss🌞 #idrefjällmaraton #blioslagbar #salming
Ikväll sprang jag uppladdningsrunda för idrefjallmara närmare bestämt #låtsatsloppetvinter Jag ser fram emot Idre fjällmaraton som tusan alltså, ett lopp i storslagen fjällmiljö, startskottet går i slutet av augusti! Det kommer att bli en fin helg då vi planerat den som en familjeutflykt till fjällen 🏔️🏕️🏃🏻‍♂️ #idrefjällmaraton #blioslagbar idrefjallmara #ultralöpning #10månadermot10mil
I eftermiddags vart det lite drygt 8,5km stiglöpning. Lugnt å behagligt med fokus på att sätta fötterna rätt på rot å sten.🌲🪵🏃🏻‍♂️

#activelifestyle #jointhemovement #jagspringer #worldofrunners #polarnordic #köping #run #balsamförsjälen #runnersworld #instarunner #runnersofinstagram #runspo #polarvantagem #beatyesterday #borntorun #iphone13 #runforyourlife #sauconyrunclub #sauconytriumph18
Är det här den infinner sig, din känsla av att vara oslagbar?
#idrefjällmaraton #blioslagbar #salming #idrefjäll #uswe #enervit #dalarna
Den här vackra terrängen väntar på Slättvålen för löparna på Renens stig. Sista 10 km är tuffa, de också😉 #idrefjällmaraton #blioslagbar #salming #idrefjäll #enervit #uswe #trailrunningsweden
Vi drömmer oss hit i den mörka januarikvällen. Vilken sommardröm har du? #idrefjällmaraton #blioslagbar #salming #idrefjäll #uswe #enervit #mtigersports #trailrunningsweden
Så här två veckor in på 2023 kan jag inte låta bli att se tillbaka lite på mitt 2022 och det är ju en herrans massa roliga löparupplevelser som jag bär med mig i hjärtat från förra året💙
Tjörnarparen 50 km trail i februari - en lyxig helg i Skåne med ett underbart tjejgäng valawik (världens bästa värdinna 🏨🍾🥞) therese.rudmalm mayakylen snuffanm johanna.bruce81 
Big Sur Marathon - en långweekend i april i sällskap av mig själv. Då fattade jag att jag kan själv, både hyra och köra bil, hitta rätt och ha kul själv 👸🏼
Stockholm maraton i juni - en härlig helg med therese.rudmalm kristinekarlstadelfstrom johanmattsson8 och träff med min fina vän Malin
Idre Fjällmaraton i augusti - geggigt, dimmigt och härligt med johanna.bruce81 mia_rockrunner och Kristofer 
Helsingborg maraton i september där jag träffade massor av trevliga och glada löpare fjellspring running_katti pillersmulan snabbafotterkenth maratonmicke emelieruns 
Och stora finalen New York Marathon i november dit jag reste själv men mötte upp jesode och ultraebba2.0 och hade en helt fantastisk upplevelse. En weekend helt själv i The Big Apple, löpning, god mat och sol - UNDERBART!

Jäklar vad jag gillar att springa lopp och att åka på äventyr - jag ser fram emot vilka lopp och äventyr som 2023 bjuder på 🗺🏃🏼‍♀️
#anneliespringer #loverunning #älskalöpning #marathonqueen #älskarminalöparvänner #runforyourlife #njuter #levalivet #newbeginnings
När du börjar ana ljuset i slutet av tunneln, får vittring på målet, laddar för spurten…
#idrefjällmaraton #blioslagbar #salming #idrefjäll #uswe #enervit #trailrunningsweden #mtigersports

Facebookgruppen

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
1 month ago

Nu när ”halvan” går av stapeln börjar jag fundera lite på boende. (Okej, lite väl tidigt kanske… 😅 )

Någon som har tips på bra boende till en singellöpare som ska göra sitt första lopp i Idre?

... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Beställ ett buss- och boendepaket så löser det sig smidigt, jag gjorde det när jag sprang för två år sedan, det kan jag rekommendera. Boendet låg mindre än 100 meter från start och mål.

Finns både ett hotell där och en hel stugby så det finns gott om boenden. Idre fjälls hemsida hittar du dessa på

Hej John! Jag har en nybyggd lägenhet på Idre Fjäll, med gångavstånd (ca 750m) upp till skidstadion. Den är dock 8 bäddar, men det kanske inte gör ngt med lite extra utrymme? 😀

Ska du bo ensam skulle jag välja Pernilla Wiberg hotell eller ski apartments, då bor du väldigt centralt också och det är fina boenden 😊

1 month ago

Låtsasloppet Halvan ✅ i sol, snö och med härligt sällskap 🤩 Mats Flodman

... See MoreSee Less

Låtsasloppet Halvan ✅ i sol, snö och med härligt sällskap 🤩 Mats Flodman

Comment on Facebook

Tack för en härlig tur och bra film vännen 💥👊🏻

Snyggt!

Riktigt snygg film! 👌🏻⭐️🤩

1 month ago

Låtsasloppet Halvan är avklarat💪🏼 det gjorde vi bra Sara fast att vi var lite sega i början 🥰.

... See MoreSee Less

Låtsasloppet Halvan är avklarat💪🏼 det gjorde vi bra Sara fast att vi var lite sega i början 🥰.
1 month ago

Låtsasloppet ”halvan” är avbockad. En solig runda i finfina Åsa längs havet och mellan vackra hus ☀️

... See MoreSee Less

Låtsasloppet ”halvan” är avbockad. En solig runda i finfina Åsa längs havet och mellan vackra hus ☀️

Comment on Facebook

Heja oss.🥰

1 month ago

Nu är jag och Mats snart klara med val av utrustning 😅 bästa klädsponsor fick vi också #flodmansel&energi 🤩

Fler lediga sponsorplatser finns 😉

I helgen är det dags å testa utrustningen på Låtsasloppet 25/2 Halvan 23km 💪🏼

Vi återkommer såklart med filmklipp 😁 ... See MoreSee Less

Nu är jag och Mats snart klara med val av utrustning 😅 bästa klädsponsor fick vi också #flodmansel&energi 🤩

Fler lediga sponsorplatser finns 😉

I helgen är det dags å testa utrustningen på Låtsasloppet 25/2 Halvan 23km 💪🏼
Vi återkommer såklart med filmklipp 😁

Comment on Facebook

hur kontaktar jag dom? 😉

1 month ago

En fin dag i skogen 🌲🌳 🐇 Ingen snö i terrängen men nog så isigt där folk trampat fram 🧊🥶 Ska bli gött med vår snart ☀️ Kolla instagram om ni vill @nolltillultra #10månadermot10mil #blioslagbar Salming Idre Fjällmaraton #hokaspeedgoat5

... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Så wierd att se barmark, här i Västerbotten, håller man sig på scoterleden i terrängen 😄😄😄🤟🤟

Hämta fler

Youtube

Rörlig inspiration mot loppet

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Din e-post

Förnamn

Efternamn


Ⓒ Salming Idre Fjällmaraton

/


Lägger till i kundvagnen

  • x
X
X